Marmaris - Datça - Marmaris

Marmaris - Datça - Marmaris

Marmaris - Datça - Marmaris Haftalık Mavi Yolculuk Rotası

Teknenize yerleştikten sonra dilerseniz bir yorgunluk içkisi eşliğinde çevre ve rotalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Marmaris'in yemyeşil doğası ve tarihi sizi kendisine hayran bırakacaktır. Marmaris antik bir şehir olmasına rağmen bugün görülebilen en önemli eser 1577'de yapılan Marmaris Kalesidir. Ayrıca Osmanlı’lardan kalma bir cami ve sekiz odadan oluşan, üzeri kemerli bir kervansaray da bulunmaktadır. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Marmaris ayrıca büyük bir yat limanına sahiptir. Geceleme yakınlardaki bir koyda yapılacak ve sabah erkenden siz uyurken yeni rotalara çıpa kaldırmış olacağız.

Kahvaltınız Serçe Koyu' nda hazırlanmış sizi bekliyor olacak. Serçe Koyu, Bodrum Müzesi’nde sergilenen 11.yüzyıl Bizans cam batığının bulunmuş olduğu koydur. Kahvaltı sonrası bu durgun ve berrak sudan yararlanmak gerekkli diye düşünüyoruz, evet yüzme molası ve sonrasında Bozukkale’ye hareket. Antik çağda Loryma olarak anılan Bozukkale tarihi bir kenttir. Coğrafi durumu ve liman girişinin darlığı nedeniyle Atina’lı kumandan Karor, Knidos savaşından önce gemilerini burada toplamış ve Rodos’a yapılan saldırı hazırlıkları için bu liman seçilmiştir. Bu kısa tarihi bilgiler dışında Bozukkale' nin doğal güzelliği ve masmavi denizi ile sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Kahvaltınız hazır! Kristal sulara günaydın diyen zengin kahvaltı soframıza buyurmaz mısınız? Kendinizi çok iyi hissettiğinize eminiz, çünkü burası rutubetsiz ve bol oksijenli bir havaya sahiptir. Tarihçi Strabon'un bir sözü vardır: "Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, Datça Yarımadası'na bırakır." diye . Datça'da olmak işte bu kadar özeldir. Akşam yemeğine kadar buradayız ve sonrasında geceleme yakınlarda bir koyda yapılacak. Datça'yı keşfetmek için karaya çıkarsanız alışveriş yapmayı unutmayın, Datça'nın meşhur 3 B sini mutlaka tadın 'Bal' 'Badem ' 'Balık', afiyet olsun.

Sabah uyanan yine soluğu denizde alacaktır. Serin ve durgun sular sizlere masmavi kucağını açarken biz de kahvaltınızı hazırladık, acele edin, soğutmayın. Kahvaltı sonrası yeni bir rota bekliyor bizleri.
Aktur, burayı görüp de aşık olmayanı biz görmedik. Onun için hazır olun deriz, siz de Aktur sevdalısı olmak üzeresiniz. Daha sonraki durağımız Bencik Koyu olacaktır. Girişi çok dar olan bu koyda içeriye doğru yol alındığında eşsiz bir manzara sizleri bekliyor olacak. ''Ne müthiş'' fısıltılarınız daha şimdiden kulağımıza geliyor? Doya doya tadını çıkarın bu güzelliğin.  Akşam yemeği ve geceleme için de buradayız.

Orhaniye’deyiz, burası etrafı dağlarla çevrili olduğundan denizi bir göl edasıyla size su sporları yapma imkanı sunacaktır. Bölgenin sembolü olan Kız Kumu' da buradadır. Denizin ortasında yürüyen insanları görünce sakın şaşırmayın, denizin alçalıp yükselmesiyle oluşan bu yer, sahilden başlayarak denizin içine doğru su üzerinde yürünebilen kırmızımsı bir kumdan yol oluşturmuştur. Yöre halkının büyük çoğunluğu arıcılıkla uğraşır, % 100 doğal çam balı ve kekik balı almayı unutmayın. Temiz hava sizi çok acıktırdı biliyoruz, akşam yemeği ve geceleme için Selimiye' ye çıpa atacağız.

Sabah erkenden Selimeye' den çıpa kaldırıp, küçük bir balıkçı kasabası olan Bozburun’ a doğru hareket edilir. Eskiden bu bölgenin kıyıları boyunca sünger çıkartılmaktaydı. Fakat günümüzde çok fazla süngercilikle uğraşan kalmamıştır. Bunun yerine gulet tekneler inşa edilmeye başlanılmıştır ve Bozburun Guletlerinin sektördek önemli bir yeri vardır.

Sabah erkenden Arap Adası’ na rota çevriliyor. Kahvaltı sonrası yüzme molası, sonra da öğlen yemeği için Kadırga Koyu’na doğru çıpa kaldıracağız. Akşam yemeğimizi Marmaris' e yakın bir koyda yemek üzere ayrılıyoruz buradan. Teknedeki son akşam yemeği sohbetleri fazlasıyla coşkulu olur, nedeni belki de geçirmiş olduğunuz unutulmaz tatilden ve anılardandır. Ve artık bu yemyeşil koylara, eşsiz berraklıktaki denize, yıldızlara veda etme zamanı.

Sizi Arayalım

İlan Ara

Important Yachting